Tradycja wieczorów panieńskich ma swoje korzenie w kobiecych spotkaniach odbywających się najczęściej dokładnie dzień przed weselem, nazywanych różgowinami lub rozplecinami. Wtedy, jak i teraz, jest to czas skupiony wokół panny młodej i jej przemiany w mężatkę.
Gromadzące się w jednej izbie kobiety tworzyły wokół panny młodej ochronną przestrzeń, w której mogło dokonać się pożegnanie tego, co wraz ze ślubem odchodzi, zatrzymanie się na tym, co pomiędzy, oraz przywitanie nowego. Takie graniczne doświadczenia potrzebują otulenia wśród najbliższych osób. To czas na rozmowy, wspólne pieczenie ciasta obrzędowego, wróżenie, składanie życzeń, dzielenie się sekretami. Mogą pojawić się i łzy, i śmiech. Panna młoda tego wieczoru staje w centrum wydarzeń, a towarzyszące jej kobiety pomagają jej przygotować się do wielkiej przemiany. To ciąg wydarzeń raz uruchomionych, których nie przerywa się i nie przekłada, wszystkie inne sprawy idą na bok.
Organizując i prowadząc wieczory panieńskie przywołuję to, co w dawnych obrzędach służyło opiekuńczemu celebrowaniu przyjaźni i siostrzeństwa w gronie najbliższych kobiet, podczas którego było miejsce na szereg czynności symbolicznych i magicznych. Każde spotkanie jest unikalne, tak jak różne są herstorie kobiet, dla których przygotowuję takie rytuały.
Przygotowując Wieczór Panieński można wybrać jeden lub kilka rytuałów, które prowadzę dla panien młodych i najbliższych im kobiet.
W tradycji słowiańskiej Lalki Mocy powoływało się w konkretnej intencji – spełniania marzeń czy wsparcia w ważnych momentach życia. Wieczór Panieński, tak zwany „czas pomiędzy”, jest najlepszym momentem, by Panna Młoda mogła przywołać to, czego potrzebuje od motanej Lalki Mocy. Każda z towarzyszących kobiet, korzystając z tego magicznego czasu, również ma możliwość powołania dla siebie Lalki Mocy (Żadanicy czy Podróżki – jeden rodzaj Lalki dla wszystkich).
Pannie młodej można przekazać do wykonania osobistego rytuału Lalkę Przejścia – Przewodniczkę Transformacji. To dwustronna Lalka, której jedną stronę można zobaczyć tylko w jednym czasie, nigdy dwie naraz. Ta Lalka pomaga pannie młodej nazwać to, co jest już gotowe do przeminięcia, oraz wspiera w otwieraniu przestrzeni na to, co ma nadejść.
Lalkę Przejścia powołuję na dla konkretnej osoby. Abym mogła to zrobić, potrzebuję wypełnionego Pomocnika Intencji. Przekazanie Lalki Przejścia może odbyć się w dowolnym czasie (może być przed ślubem, w trakcie lub po ślubie) lub w trakcie wieczoru Panieńskiego, wraz z rytualnym złożeniem życzeń od każdej z kobiet na nową drogę.
Odnosząc się do tradycji rózgowin, czyli wspólnego tworzenia przedmiotu ochronno – magicznego dla Panny Młodej, wykonamy tradycyjnego pająka. Jest to delikatna i poruszająca się nawet w lekkich powiewach konstrukcja, wykonana ze słomy, włóczki, piór i kolorowej bibuły. Wieszana pod sufitem, czy w trakcie wesela, czy potem w domu, pomaga wyznaczyć oś świata (axis mundi). Jego rola to zabezpieczenie przestrzeni gwarantujące domownikom spokój i pomyślność.
Podczas spotkania kobiety wplatają symbolicznie w pająka wszystko to, co ma lekko unieść pannę młodą ku nowemu. Powstanie jeden, wspólnie wykonany pająk, darowany w prezencie dla Panny Młodej. Rodzaj pająka do ustalenia.
Wianek jest nieodłącznym atrybutem Panny Młodej. Wykonany z żywych, materiałowych lub papierowych kwiatów, założony na głowę kobiety, jest ukoronowaniem jej rozkwitającej kobiecości. Zdjęcie wianka podczas ceremonii jest symboliczne i pełni rolę znaku gotowości na nowy etap życia. Inspirując się tradycją oczepin, proponuję rytuał oczepin/rozplecin, w trakcie których Panna Młoda, będąc w centrum swojego obrzędu przejścia, może poczuć, co już jest do oddania, czego symbolem są rozwiązywane powoli wstążki z wianka. Na tym można zakończyć rytuał, a Panna Młoda może zostać „pomiędzy starym a nowym”, aż do ślubu, ale można również dokończyć go pośród bliskich jej kobiet, koronując ją symbolem tego, co nowe, jako „Tą, która staje w centrum swojego życia”.
Do tego rytuału potrzebne jest zaangażowanie i wcześniejsze przygotowanie wszystkich obecnych kobiet polegające głównie na nauczeniu się słów i melodii pieśni.
Wieczór Panieński tworzą zgromadzone wokół panny młodej kobiety, a rytuały są tylko nitkami prowadzącymi do utkania wzoru wspólnego doświadczenia, które jest głęboką przemianą.
Poszczególne rytuały oraz ich elementy mogę dopasować do potrzeb konkretnego Wieczoru Panieńskiego, wybierając to, co najlepiej przysłuży się przemianie panny młodej i zaangażowaniu towarzyszących jej kobiet.
Zapraszam również do grupy na Facebooku Przymiarki Weselne oraz do cześci bloga, poświęconemu temu projektowi, którego celem jest dostosowanie do współczesności obrzędu oczepin.
kontakt@urbanmagia.com
+48 66 111 52 72