PRZYMIARKI WESELNE, czyli o Weselu Inaczej

W Przymiarkach Weselnych wzięłam pod lupę tematykę weselną. Zadałam sobie podstawowe pytania o poszczególne elementy tego jednego z najstarszych znanych ludzkości obrzędów, które powtarzamy nie zawsze znając znaczenie poszczególnych elementów, gestów czy przedmiotów. Zastanawiało mnie dlaczego każdy gość musi zjeść kawałek tortu weselnego? Czemu służą sprośne zabawy podczas oczepin? Dlaczego panna młoda ma zawsze bukiet kwiatów? Po co para młoda rozbija kieliszki na progu, gdy wypije powitalną wódkę?

Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy w Przymiarkach Weselnych.

Pisząc my mam na myśli osoby, które zaprosiłam do uczestniczenia w całym wydarzeniu. Projekt zakładał stworzenie scenariusza ceremonii weselnej opartej o elementy tradycyjnego obrzędu w tym pieśni w taki sposób, by były one zrozumiałe dla współczesnych weselników i mogły uwzględniać potrzeby współczesnej młodej pary. Podczas warsztatów online i na żywo, w trakcie rozmów z ekspertkami oraz poszukiwań w literaturze, powstał scenariusz w kilku wariantach, możliwy do wykorzystania przez dowolną młodą parę. Spisane zostały także podstawowe pojęcia opisujące zagadnienia okołoweselne, role i funkcje poszczególnych osób w ceremonii, a także symbole i przedmioty niezbędne w obrzędzie weselnym.

W procesie przygotowywania scenariusza zgodziliśmy się całą grupą jednogłośnie, że zostawimy tradycyjną muzykę, ale przepiszemy na nowo słowa wybranych pieśni. 

Melodie uznaliśmy za starsze od tekstów i oceniliśmy, że dobrze prowadzą przez przemianę Pary Młodej w Małżeństwo, natomiast słowa wydały się nam echem czasów, kiedy ślub był elementem treningu Panny Młodej do roli całkowicie podporządkowanej domowi pana młodego. Zmiana była konieczna. Dla nas wydźwięk tekstów był opresyjny dla kobiet i krzywdzący dla mężczyzn. Naszym zdaniem słowa nie niosły treści adekwatnych do współczesnych potrzeb. W myśl równouprawnienia, dodaliśmy również oczepiny dla Pana Młodego, którego przemiana w męża jest naszym zdaniem tak samo ważna, jak przemiana Panny Młodej w Żonę. Stworzyliśmy patchworkową pieśń włączającą dzieci z poprzednich małżeństw. Wszystko to, co powstało na papierze, postanowiliśmy sprawdzić w praktyce.

Tym sposobem powstała uwspółcześniona ceremonia zaślubin.

Państwem młodym zostałam ja i mój narzeczony, Leszek Łuczyn. Początkowo z niemałymi wątpliwościami, ale z czasem z coraz większym przekonaniem, stanęliśmy w centrum wydarzeń. Poczuliśmy oboje (oraz członkowie grupy Przymiarkowej), że najlepiej będzie sprawdzić od środka, czy odświeżony rytuał zadziała. Naszym zdaniem wspaniale spełnił swoje zadanie. Możecie ocenić sami tutaj, na filmie z ceremonii.  

Zainteresowanych tematem zapraszam do grupy, Przymiarki Weslene, na Facebooku. Tam można się zapoznać ze scenariuszem i nagranymi warsztatami, które przyczyniły się do realizacji pomysłu. Polecam też rozmowy, które można przesłuchać na soundcloud Urban Magii na temat pieśni obrzędowych i innych tematów około weselnych. 

Jeśli masz pytania -> pisz śmiało

 

Przymiarki Weselne to projekt zrealizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

EN