Nietoperzynka – Odnajdująca W Nowym

Nietoperzynka przywołuje dla nas moc nietoperza. Symbolika nietoperza w wierzeniach rdzennych mieszkańców Ameryki wiązałą się z gruntowną przemianą swojej roli w świecie – był pomocnikiem w transformacji i przewodnikiem podczas śmierci symbolicznej. Czerpiąc inspirację z nietoperza, by powołać Nietoperzynkę, nie miałam na myśli wyłącznie jego wielkich uszu czy włochatego ciała. Sięgnęłam głębiej, do symboliki dawnych kultur i do oryginalnej strategii przetrwania, którą ten latający ssak przyjął w swoim życiu.  

Nietoperzynka to jedna z Totemicznych Lalek Mocy, która powstała z myślą o osobach, które chcą przywołać do swojego życia moc transformacji, odrodzenia i zmiany perspektywy. By wniknąć w magiczną naturę Nietoperzynki warto przyjrzeć się jak nietoperza postrzegali nasi przodkowie. Zarówno to, co wiemy o życiu nietoperzy, jak również ich symbolicznie znaczenie, są esencją tej Totemicznej Lalki Mocy – Nietoperzynki. 

Widzenie niewidocznego i szukanie nowych dróg

Najbardziej fascynującą zdolnością nietoperzy jest echolokacja, która polega na wysyłaniu dźwięków o wysokiej częstotliwości, które odbite od przedmiotów wracają jako echo do ucha zwierzęcia. To dzięki niej nietoperze świetnie orientują się w przestrzeni i latając w nocy omiją przeszkody. A jak my możemy zainspirować się tą umiejętnością?

Jeśli określimy symbolicznie zdolność echolokacji jako widzenie niewidocznego, to możemy potraktować to jako sugestię, by nie skupiać się tak bardzo na tym, co widzimy w świetle dnia. Może można by spróbować zamknąć oczy i posłuchać dźwięków wokół? Może przestać na chwilę słuchać wypowiadanych do nas słów, a odczytać ton głosu i postawę ciała? A może zjeść znany posiłek z zamkniętymi oczami? Zatkać uszy i badać przestrzeń wokół za pomocą dotyku? Wszystko po to, by odwrócić uwagę od myślenia i rozbudzić w sobie zaufanie do odbierania świata również innymi zmysłami. I tak jak wylatujący ze swej kryjówki nietoperz, spróbować praktyki kierowania się wszystkimi zmysłami, a przede wszystkim czuciem.

Dla mnie jest to zaproszenie do zajrzenia pod podszewkę jasnej i niekiedy zabieganej codzienności. Nietoperz przypomina nam tym samym o uzdrawiającej mocy ciemności, w której możemy odpocząć uwolnieni od dominacji doznań wzrokowych. Możemy się zatrzymać. Posłuchać bicia swojego serca i rytmu oddechu.  

Drugą charakterystyczną cechą nietoperzy, która może nas wesprzeć na naszej drodze przemiany, jest wiszenie do dołu głową. Jest to również symboliczne zaproszenie do zmiany perspektywy i wyjścia poza znane nam schematy działania czy myślenia. Nietoperz woła do nas wesoło: Hej, możesz inaczej niż zawsze!  

Bliskie spotkanie z białoruskimi motankami

Nietoperz jest uważany za magiczne zwierzę graniczne z kilku względów. Jednym z nich jest fakt, że jako ssak umie latać. Jest to cecha, która przekracza podział świata zwierząt na lekkie ptaki szybujące pod niebem i ssaki bytujące na ziemi. Ma skrzydła, ale nie ma piór! Jako jedyne zwierzę lata machając naprzemiennie skrzydłami. W obserwujących jego krzywy lot ludziach powstawało pytanie: do której rodziny zwierząt przynależy to zwierzę? Czy pochodzi z podniebiennych Braci Ptaków czy z pełzających i biegających Sióstr Ssaków ? Nie mogąc się zdecydować, nietoperzowi przeznaczono funkcję łącznika i miejsce “pomiędzy”. 

Innym powodem, dla którego przypisywano mu właściwości magiczne, była jego nocna aktywność oraz czarny kolor umaszczenia. W tym akurat nie jest odosobniony – większość nocnych zwierząt, a tym bardziej czarnego koloru, uznaje się tradycyjnie za mediacyjne, czyli pośredniczące pomiędzy światami. 

Nietoperz jako symbol odrodzenia

Nietoperze w niektórych kulturach są świętym symbolem odrodzenia. Pojawiają się jako istoty towarzyszące w śmierci symbolicznej – czy to w szamanizmie czy w innych praktykach przemiany. Takie przekonanie odnajdujemy między innymi u Azteków, Tolteków i Majów. Prawdopodobnie powodem takiego przekonania były wnioski wyciągnięte z obserwacji rytmu rocznego tych zwierząt, które w czasie zimowej hibernacji wyglądają jak nieżywe. Ich odwrócona pozycja ciała kojarzona była również z pozycją, w której tradycyjnie najczęściej dzieci przychodziły na świat – głową ku dołowi. Między innymi z tych powodów nietoperza uważano za symbol gotowości na ważną zmianę w życiu: ponowne narodziny w nowym wcieleniu na Ziemi.

Osoba poddająca się inicjacji czy fundamentalnej zmianie swojej roli, musi porzucić dotyczasową tożsamość i poprzedni styl życia. Nim odnajdzie się w nowej rodzinie, w nowym plemieniu, w nowej przynależności, wchodzi w świat pomiędzy i może też chcieć w nim pozostać na jakiś czas lub powracać do niego. Jeśli się tak zdarzy, nietoperz będzie tu dobrym wsparciem. 

W symbolicznym języku obrzędu – taka osoba doświadcza rytualnej śmierci swojej osobowości. W rytuale przeprowadzającym przez to doświadczenie często występują próby, których celem jest stanięcie oko w oko ze swoimi lękami, by raz na zawsze pozbyć się ich władzy nad sobą. I tak jak nietoperze wybudzający się po zimowym śnie, tak osoba poddająca się inicjacji, budzi się z transu czy rytuału przemiany, by powrócić na nowo do świata, kierowana innym niż dotąd zasadami, motywami i uważnością. Ponowne narodziny do nowego są tym skuteczniejsze, im mocniej przyłożymy się do lekcji o zmianie perspektywy oraz o rozbudzeniu zmysłów na nowe źródła wrażeń. 

admin

Leave a Reply

EN